Nowy Ford Focus zdobywa pięć gwiazdek w testach bezpieczeństwa Euro NCAP.

Nowy Ford Focus zdobywa pięć gwiazdek w testach bezpieczeństwa Euro NCAP.

 


  • WARSZAWA, 20 lipca 2018 roku – Całkowicie nowy Ford Focus uzyskał maksymalną ocenę bezpieczeństwa 5 gwiazdek, przyznaną przez organizację Euro NCAP. Jest jednym z pierwszych pojazdów, który uzyskał najwyższą ocenę wg nowych, bardziej rygorystycznych norm.
  • Do 5-gwiazdkowej oceny przyczyniły się m.in. układy, które pozwalają na wykrywanie rowerzystów, pieszych i pojazdów oraz na autonomiczne hamowanie w celu zapobiegania kolizjom. 
  • Dzięki zaawansowanej strukturze nadwozia i materiałom o ultra wysokiej wytrzymałości Focus - trafiający właśnie do salonów - zdobył maksymalną liczbę punktów w testach zderzenia bocznego.

 

Focus jest wyposażony w zaawansowane systemy bezpieczeństwa, umożliwiające zapobiegania kolizjom lub łagodzenie ich skutków, m.in. w system aktywnego wspomagania hamowania z funkcją wykrywania pieszych i cyklistów, który potrafi wykrywać pieszych znajdujących się na drodze lub w jej pobliżu, a także tych, którzy mogą wejść na drogę przed pojazd – system ten jest zalecany przez Euro NCAP.  System, który automatycznie uruchamia hamulce, jeśli wykryje zagrożenie kolizją, a kierowca nie reaguje na ostrzeżenia, może teraz wykrywać rowerzystów i działać w ciemności korzystając ze świateł reflektorów.

Euro NCAP przyznało Focusowi wysokie noty zarówno w zakresie ochrony dorosłych, jak i dzieci – nadwozie posiada o 40-procent większą zdolność pochłaniania energii podczas zderzenia czołowego.

 

Bardziej komfortowy, mniej wymagający i bardziej bezpieczny

Nowy Ford Focus otrzymał większą paletę zaawansowanych funkcji wspierających kierowcę, niż jakikolwiek inny pojazd Forda przed nim, korzystających z trzech radarów, dwóch kamer i 12 czujników ultradźwiękowych. W skład systemu wchodzą:

 

  • Adaptacyjny tempomat (ACC), wzbogacony o system Stop & Go, system rozpoznawania znaków ograniczenia prędkości, co umożliwia bezproblemowe poruszanie się w mieście z częstym zatrzymywaniem samochodu, a także system utrzymania na pasie ruchu i inteligentny tempomat rekomendowane przez Euro NCAP,

 

  • System reflektorów adaptacyjnych z nowym, opartym na analizie obrazu z kamery systemem doświetlania zakrętów oraz – pierwszy raz w produkcyjnym samochodzie - kierowania światłem w oparciu o znaki drogowe, pozwala na wstępny wybór jednego z modeli oświetlenia drogi, służąc poprawie widoczności w czasie nocnej jazdy,

 

  • Zaawansowany system aktywnego unikania zderzenia poprzez ominięcie przeszkody.

W razie wypadku, nowy  system hamowania po kolizji  pomaga zmniejszyć skutki potencjalnej kolizji wtórnej poprzez automatyczne zastosowanie umiarkowanego ciśnienia hamowania po wykryciu pierwszego zderzenia. Spowolnienie pojazdu może potencjalnie zmniejszyć obrażenia u pasażerów i pozwala uniknąć dalszych uszkodzeń pojazdu.

 

 

Nowy Ford Focus jest już w sprzedaży w Europie w wersji hatchback i kombi, a na wybranych rynkach z nadwoziem czterodrzwiowym. Wśród odmian Focusa znajdą się między innymi wersje Trend i Titanium, sportowa ST-Line i ekskluzywna Vignale.