Ford inwestuje 1 miliard dolarów (15,8 mld randów RPA) w modernizację i rozbudowę południowoafrykańskiej fabryki nowego Rangera, zwiększając zatrudnienie o 1 200 osób.

09.02.2021

Firma Ford Motor Company ogłosiła dziś plany inwestycji w wysokości 1,05 mld USD (15,8 mld randów) w zakłady produkcyjne w Republice Południowej Afryki – jest to największa inwestycja w 97‑letniej historii Forda w RPA. Jest także jednym z największych w historii wkładów kapitałowych w południowoafrykański przemysł motoryzacyjny, który zwiększy możliwości produkcyjne Forda i stworzy nowe miejsca pracy. 

 

– Inwestycja przyczyni się do modernizacji naszych południowoafrykańskich zakładów, pomagając im odegrać ważniejszą rolę w procesie transformacji i rozwoju globalnej działalności motoryzacyjnej Forda, a także w naszym strategicznym sojuszu z Volkswagenem – powiedziała Dianne Craig, prezes Ford's International Markets Grup. – Ranger jest jednym z naszych najlepiej sprzedających się pojazdów, odnoszących największe sukcesy na świecie. Inwestycja wyposaży nasz zespół w narzędzia i obiekty, dzięki którym będziemy mogli dostarczyć najlepszego Forda Rangera w historii, zwiększając liczbę produkowanych egzemplarzy i podnosząc ich jakość – dodała Dianne Craig.

 

Ford ogłosił plany inwestycji podczas spotkania z mediami, w którym uczestniczył prezydent RPA Cyril Ramaphosa oraz kilku najważniejszych przedstawicieli rządu, w tym minister handlu, przemysłu i konkurencji Ebrahim Patel, minister Departamentu Przedsiębiorstw Publicznych Pravin Gordhan, premier prowincji Gauteng – David Makhura, burmistrz miasta Tshwane Randall Williams, a także reprezentanci wyższej kadry kierowniczej Forda.

 

Oczekuje się, że dzięki inwestycji w zakład Forda w Silverton, będzie on generował przychody przekraczające 1,1% produktu krajowego brutto RPA.

 

Roczna zdolność produkcyjna zakładu Silverton wzrośnie ze 168 tys. do 200 tys. pojazdów, głównie nowego pickupa Forda Rangera, przeznaczonego na rynek krajowy i ponad 100 rynków światowych. Fabryka będzie również w ramach strategicznego sojuszu Forda z Volkswagenem produkować pickupy Volkswagena.

 

Zwiększona produkcja oznacza stworzenie 1 200 nowych miejsc pracy i podniesienie zatrudnienia w Fordzie w Republice Południowej Afryki do 5 500 pracowników, co wraz planowanymi dodatkowymi 10 000 nowymi miejscami pracy w lokalnej sieci dostawców Forda, daje łączną liczbę 60 000 zatrudnionych. 

 

Wkład kapitałowy w wysokości 686 mln USD (10,3 mld randów RPA), przeznaczony na głęboką modernizację zakładu montażowego w Silverton, wpłynie na znaczną poprawę wydajności produkcji i jakości pojazdów. 

 

Modernizacja obejmie budowę nowego zakładu produkcji nadwozi z najnowszą zrobotyzowaną linią montażu oraz nowej, zaawansowanej tłoczni. Oba obiekty będą po raz pierwszy zlokalizowane na miejscu, co wpłynie na unowocześnienie i usprawnienie zintegrowanego procesu produkcji w Silverton, a także na podniesienie jakości oraz zmniejszenie ogólnych kosztów i ilości odpadów. 

 

Nowa tłocznia będzie korzystała z szybkiej linii produkcyjnej, wytwarzającej wszystkie główne elementy blaszane nowego Rangera. Elementem linii będzie w pełni zautomatyzowany system przechowywania i wybierania tłoczników, który zostanie umieszczony w dachu obiektu, co w innowacyjny sposób skraca procesy związane z przygotowaniem pras. Ponadto, nowoczesny system skanowania powierzchni światłem niebieskim, kontrolujący niedoskonałości, zapewni najwyższą jakość produktów końcowych opuszczających tłocznię. 

 

Przeprowadzone zostaną również udoskonalenia na linii produkcyjnej, lakierni i sekcji montażu końcowego, w celu usprawnienia przepływu pojazdów w zakładzie, a także rozbudowa placu kontenerowego i placu dla pojazdów.

 

Ford stworzy również nowe centra modyfikacji pojazdów i centra szkoleniowe – aby wyposażyć wszystkich pracowników Forda w wiedzę i umiejętności, wymagane do maksymalnego wykorzystania możliwości zmodernizowanych zakładów w Silverton. 

 

– Tak głęboka modernizacja i najnowocześniejsze technologie produkcyjne przyczynią się do wzrostu wydajności naszej działalności w RPA, wpłyną zarówno na sekwencyjne dostawy części bezpośrednio na linię montażową, zwiększenie prędkości linii produkcji pojazdów, jak i precyzję montażu, a w efekcie na podniesienie jakości do najwyższych standardów, których oczekują nasi klienci – powiedział Andrea Cavallaro, dyrektor ds. operacyjnych w Ford's International Markets Group.

 • Nowy program inwestycyjny uwzględnia założenia niedawno ogłoszonego projektu wykorzystania energii odnawialnej Project Blue Oval, zgodnego z globalnym zobowiązaniem firmy, aby do 2035 roku wszystkie zakłady produkcyjne wykorzystywały pozyskiwaną w całości lokalnie energię ze źródeł odnawialnych i do roku 2050 osiągnęły neutralność pod względem emisji dwutlenku węgla.

  Pierwsza faza Projektu Blue Oval jest już w trakcie realizacji – w zakładzie w Silverton powstaną zadaszenia z panelami solarnymi dla 4 200 pojazdów.

  – Naszym celem jest osiągnięcie statusu «Island Mode», czyli zupełne odłączenie zakładu Silverton od zewnętrznej sieci energetycznej i osiągnięcie całkowitej samowystarczalności oraz neutralności pod względem emisji dwutlenku węgla do 2024 roku – powiedział Cavallaro. – Będzie to jedna z pierwszych fabryk Forda na świecie, która osiągnie ten status. • Ford zainwestuje również 365 mln USD (5,5 mld randów RPA) w unowocześnienie oprzyrządowania w fabrykach głównych dostawców firmy.

  – Nowe oprzyrządowanie dostarczone naszym dostawcom jest elementem wspólnej modernizacji, dzięki której podniesie się zarówno jakość, jak i liczba egzemplarzy nowego Rangera, produkowanych dla klientów w kraju i za granicą – powiedział Cavallaro. • – Częścią naszych szeroko zakrojonych inwestycji w fabryce w Silverton jest również nowa, należąca do Forda i obsługiwaną przez niego linia montażu podwozi do nowych pojazdów w specjalnej strefie ekonomicznej Tshwane (TASEZ) – powiedział Ockert Berry, wiceprezes ds. operacyjnych Ford Motor Company of Southern Africa.

  Bliska lokalizacja nowej linii i naszych głównych dostawców komponentów, którzy znajdą się w sąsiedztwie fabryki Silverton w TASEZ będzie miała kluczowy wpływ na zwiększenie naszych zdolności produkcyjnych, ponieważ podzespoły będą sekwencjonowane bezpośrednio na linii montażowej – dodał Berry. – To znacznie zmniejszy koszty logistyczne i złożoność dostaw, poprawi wydajność i pozwoli nam montować więcej Rangerów w tym samym czasie.

  Przedstawiciele Forda zasiadają w zarządzie TASEZ, a firma ściśle współpracuje ze wszystkimi trzema sferami władzy oraz podmiotami państwowymi, jak państwowa grupa logistyczna Transnet, przy tworzeniu wysokoprzepustowego korytarza kolejowego pomiędzy prowincją Gauteng, a prowincją Eastern Cape. Wielozadaniowa linia, połączy fabrykę Silverton i strefę TASEZ z Port Elizabeth, w którym znajduje się fabryka silników Forda Struandale oraz Specjalna Strefa Ekonomiczna Coega.


  Kolejowy Korytarz Towarowy o wysokiej przepustowości między prowincjami Gauteng i Eastern Cape będzie kierował całą spedycję przychodzącą i wychodzącą Forda wyłącznie przez Port Elizabeth, aby obsłużyć zwiększoną produkcję. Przewiduje się, że stworzy on tysiące miejsc pracy w ogólnym łańcuchu wartości.

  – Inwestycja w zakłady produkcyjne Forda w Republice Południowej Afryki podkreśla nasze nieustanne zaangażowanie w dostarczanie klientom z RPA i całego świata coraz lepszych pojazdów. Daje jednocześnie możliwości rozwoju naszym pracownikom, nowym członkom zespołu i całej naszej społeczności – powiedział Neale Hill, dyrektor zarządzający Ford Motor Company of Southern Africa.


Napisz do nas

Aktualności i wydarzenia

Promocje

 • Promocja kończy się: 31.05.2022

  SERWIS

  Opony na sezon lato 2022 wraz z montażem

  Opony na sezon lato 2022 wraz z montażem
 • Promocja kończy się: 30.06.2022

  NOWE SAMOCHODY

  Ford Puma Hybrid

  Ford Puma Hybrid
 • Promocja kończy się: 30.06.2022

  NOWE SAMOCHODY

  FORD KUGA HYBRID

  FORD KUGA HYBRID
 • Promocja kończy się: 30.06.2022

  NOWE SAMOCHODY

  SUV-y Forda w ofercie korzystnych rat

  SUV-y Forda w ofercie korzystnych rat
 • Promocja kończy się: 30.06.2022

  SERWIS

  Akcja Klimatyzacja Dezynfekcja PRO

  Akcja Klimatyzacja Dezynfekcja PRO
 • Promocja kończy się: 15.04.2023

  SERWIS

  Rekomendowane ceny przeglądów okresowych dla pojazdów do 4 lat

  Rekomendowane ceny przeglądów okresowych dla pojazdów do 4 lat
 • Pokaż najnowsze promocje Gołębiewski
Pokaż najnowsze promocje Gołębiewski

Aktualności i wydarzenia

Pokaż najnowsze aktualności od GołębiewskiOpinie